szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Rákkezelés után is anyává válhatnak azok a fiatal nők, akiknél a sugárkezelés vagy kemoterápia előtt eltávolítják, utána pedig visszaültetik az egyik petefészket vagy annak egy részét. A Koppenhágai Egyetemi Klinika munkatársainak kutatása során ezzel a módszerrel minden harmadik, rákkezelésen átesett nő legalább egy gyereknek adhatott életet. A tudósok eredményeiket a Human Reproduction című szaklapban mutatták be.

Annette Jensen és kutatótársai 41 dán nő adatait értékelték ki, akiktől petefészekszövetet vettek, majd azt visszaültették. A kezelés nem növelte a rák visszatérésének esélyét, mint ahogyan attól korábban egyes szakértők tartottak.

A nők közül 32-en akartak teherbe esni. Közülük tízen legalább egy gyermeket szültek – a kutatók ide számolták azt a nőt is, akinek terhessége a tanulmány idején a harmadik harmadban járt. Összességében 14 gyermek fogant meg természetes úton vagy a megtermékenyülést segítő kezelés után.

Az elmúlt évtizedekben jelentősen megnőttek a fiatalkori rákbetegség túlélési esélyei. A rákellenes terápia ugyanakkor terméketlenné is tehet. Hogy ez megváltozzon, a termékenység megőrzése egyre inkább a modern rákterápia részévé kezd válni. Eddig gyakran petesejteket fagyasztottak le, amelyek kinyeréséhez általában 10-12 napos előkezelésre volt szükség – írják tanulmányukban a szakértők.

Csak néhány éve folytatják az orvosok azt a gyakorlatot, hogy a kemoterápia vagy sugárkezelés előtt eltávolítják az egyik petefészket vagy annak egy részét, lefagyasztják a szöveteket és később visszaültetik a páciensbe. Egy ilyen kezelés után a dán kutatók szerint világszerte több mint 36 gyerek született már. Ahhoz viszont, hogy az eljárást teljesen sikeresnek értékeljék, még kevés ismerettel rendelkeznek.

A szövetbeültetésen átesett 41 nő közül háromnál tért vissza a rák a transzplantáció után. Ugyanakkor semmi sem utal arra, hogy összefüggés lenne a visszaesés és a kezelés között – írják a tudósok.

Egyre nő a jelentősége a termékenység megőrzésének a rákellenes kezelések során, mivel egyre több fiatal nőt kell gyógyítani – mondta Christian Thaler, a Német Reprodukciós Orvostudományi Társaság vezetője. Elmondása szerint a klasszikus módszer azonban nem a petefészekszövet, hanem a megtermékenyítetlen petesejtek kriokonzerválása (fagyasztása).

"A petefészekszövetek transzplantációja ezzel szemben még mindig kísérleti módszer, és csak kevés gyermek született ennek köszönhetően. Attól tartok, hogy az eljárást a sikeres egyedi esetek miatt túlértékelik" – adott hangot aggodalmának Thaler.

Szépségkirálynőből üzletasszony: újabb vállalkozást indított Kulcsár Edina

Szépségkirálynőből üzletasszony: újabb vállalkozást indított Kulcsár Edina

Csattanós választ adtak az ukránok Trump öltönyös kötekedésére

Csattanós választ adtak az ukránok Trump öltönyös kötekedésére

Fennhangon ment az üvöltés, hogy nincsen nőnap virág nélkül 

Fennhangon ment az üvöltés, hogy nincsen nőnap virág nélkül 

Ciklonok szorongatják Magyarországot, Charly és Felix közé ékelődtünk – térkép

Ciklonok szorongatják Magyarországot, Charly és Felix közé ékelődtünk – térkép