ELMŰ - ÉMÁSZ
ELMŰ - ÉMÁSZ
Tetszett a cikk?

Gázkereskedő-váltással sokat takaríthatnának meg a cégek, mégis kevesen élnek a lehetőséggel. Azzal viszont ritkán szól a fáma, hogy ez a megtakarítás mekkora lehet. Megkérdeztünk néhány vállalkozót, ők hogyan értékelik a kereskedőváltást és tényleg sikerült-e spórolniuk az energiaköltségeiken.

„A legnagyobb kiadásaink között a harmadik helyen állnak a rezsiköltségek” – mondta Bába József, a Príma Pék Kft. ügyvezetője. A dinamikusan növekvő pékséghálózat 2015-ben már 1,5 milliárd forintos árbevételt realizált, és bár még nincsenek hivatalos adatok, a vezető elárulta, hogy tavaly tovább tudták növelni a forgalmukat. „Sütés nélkül nem lesz kenyér, ezért nagyon nehéz spórolni az energián, nekünk mégis sikerült. A korábbi földgázkereskedőnk, a Tigáz piacról történő kivonulásával új kereskedőpartnert kerestünk és találtunk az ELMŰ-ÉMÁSZ Energiakereskedő Kft. személyében. Ez a váltás a budakalászi üzemnek 10-15 százalékos költségmegtakarítást jelentett éves szinten” – mondta az ügyvezető. Bába József szerint ez egyrészt a kínált feltételeknek, másrészt annak köszönhető, hogy folyamatosan törekednek a hatékonyság javítására, melyhez az energiakereskedőtől is segítséget kaptak.

Nem csak az ár a fontos

Bár kisebb, de mégis jelentős megtakarítást tudott elérni a Detki Keksz Édesipari Kft. is. „6-7 százalékot spórolunk az enegiakiadásokon a váltással” – mondja Koósa Péter a Detki Keksz projektmenedzsere. „Az áram kapcsán már kapcsolatban voltunk az ELMŰ-ÉMÁSZ Energiakereskedő Kft.-vel, így kézenfekvő megoldásnak tűnt a gázt is tőlük vásárolni. Persze mindig érdemes több ajánlatot is bekérni, de a döntésnél nem csak a molekulaárat (erről bővebben lásd keretes írásunkat – a szerk.) vesszük figyelembe. Fontos, hogy a kereskedő partnerként kezelje a céget és korrekt kapcsolat alakuljon ki.” A halmajugrai cég nagyon nehéz éven van túl Koósa Péter szerint, de így is 4,3 milliárd forintos árbevételt értek el és immár nyolcadik éve folyamatosan tudták növelni a forgalmukat.

Akár a felét is fizethetnék

A földgáz tőzsdei ára alapvetően határozza meg, hogy mennyit tudnak spórolni a cégek. Kevesen beszélnek azokról a kis cégekről, akik 20 m³/h kapacitást meg nem haladó vásárolt kapacitással rendelkeznek. Ők – fogyasztásuk mennyiségét figyelembe véve – jogosultak az egyetemes szolgáltatásra, így a lakossághoz hasonlóan szabályozott áron kapják a gázt. Ugyanakkor lenne arra is lehetőségük, hogy kilépjenek a szabadpiacra, ahol olcsóbban is kaphatnák a gázt, hiszen a szabadpiaci résztvevők – az egyetemessel szemben – követik a tőzsdei ármozgást.

A 20-100 m³/h névleges mérő összteljesítményű fogyasztó – körülbelül 15 000 ilyen hely van az országban – egyharmada lehet jelenleg tudatos fogyasztó, azaz már kilépett a szabadpiacra. 2016-ban például hatalmasat nyertek a kereskedőt váltók. A szerződésekben szereplő (általában fix ár) 2016-ban 2300-2700 forint/GJ volt. Akik nem léptek ki a szabadpiacra, azok a cégek ennek a többszörösét, akár 5500 forint /GJ díjat is fizettek. Az előző gázév végén, azaz 2016 októberében a földgáz árak csökkenésével azonban olyan ajánlatot is kaphattak, ahol 1800-2000 forint/GJ volt az egységár.

Biztos partnerek

Mindkét cégvezető kiemelte, hogy számukra a megbízhatóság a legfontosabb szempont a kereskedő kiválasztásánál. Nem dőlnek be a piaci árhoz képest sokkal olcsóbb, kisebb szereplők kecsegtető ajánlatainak, mert egy csődeljárás vagy kivonulás évközben, akár éppen a leghajtósabb időszakban nagyon kellemetlen hónapokat hozhat. Ugyanis nem biztos, hogy év közben tud egy cég a szabadpiacon szerződést kötni.. A földgázpiac liberalizáció óta 129 kereskedő próbálkozott, de az elmúlt években számos szolgáltató tűnt el, vagy vonták vissza a kereskedői engedélyét. Jelenleg 44 kereskedő közül választhatnak a cégek. „Sajnos elég sokan trükköznek az apró betűkkel” – figyelmeztet Koósa Péter. „Nekünk sikerült egy olyan kapcsolattartót találnunk, akiben szakmailag és emberileg is megbízunk.” Mindkét cég esetében a tél a csúcsidőszak, nemcsak a fűtési szezon miatt, hanem az üzem szempontjából is. „Nyáron 15-20 százalékkal csökkentjük az üzem teljesítményét, ezzel együtt gázból is kevesebbet használunk” – mondja Bába József. „Számunkra kiemelkedően fontos volt, hogy az alacsonyabb termelésnél – amikor természetesen a bevételek is kisebbek – kevesebbet fizessünk. Ezt a szerződésben rögzíteni is tudtuk.”

 

Milyen tételekből áll össze a gázszámla?

Nem csak egyszerűen a gázt, mint terméket vesszük meg a kereskedőtől, a szerződésben (majd később a számlán) több tétel is szerepel. Az értékesített földgáz minőségében tulajdonképpen nem lehet eltérés (nincs olyan kereskedő, aki „jobb” gázt tudna eladni), ám az értékesítésben mégis lehet különbség. A legnagyobb rész azért természetesen a molekulaár (a számlán ezzel a tétellel a „Gázdíjként” fogunk találkozni), ami nagyjából a teljes költség 60 százaléka. Erre kevésbé van hatással az energiakereskedő, nincs is nagy különbség a kínált árakban, de a tőzsdei mozgások miatt évről-évre változnak. 16 százalék körül alakul az úgynevezett rendszerhasználati díj (RHD). Ezek alapvetően szabályozott árak, és a földgáz szállításának, elosztásának és tárolásának költségeit fedezik, de meglepő különbségek lehetnek az egyes kereskedők között. A fennmaradó közel 25 százalékos rész az adó jellegű tételből áll: az energiaadó, a földgázbiztonsági készletének finanszírozása és a 27 százalékos áfa is.

Óriási atomtemetőt épít Svédország, 500 méter mélyre ásnak le hozzá, 100 000 éven át működhet

Óriási atomtemetőt épít Svédország, 500 méter mélyre ásnak le hozzá, 100 000 éven át működhet

Kiderült, miért végződött látványos robbanással a Starship legutóbbi tesztje

Kiderült, miért végződött látványos robbanással a Starship legutóbbi tesztje

Meghan Markle a féltestvére szerint hazudott a gyerekkoráról az új sorozatában

Meghan Markle a féltestvére szerint hazudott a gyerekkoráról az új sorozatában

Életveszélyes állapotban van Gábor Zsazsa özvegye

Életveszélyes állapotban van Gábor Zsazsa özvegye