Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Az amerikai Carnegie Mellon Egyetem mérnökei egy speciális szivattyú segítségével folyadékot pumpálnak a kijelző egy adott részére, hogy a virtuális billentyűzet fizikailag is megjelenhessen.
Az OLED technológia lehetővé tette, hogy olyan rugalmas kijelzőket hozzanak létre a mérnökök, mint például a hajlítható okostelefonok. Az amerikai Carnegie Mellon Egyetem kutatóinak azonban egy újabb ötletük támadt, hogy mire lehetne ezt felhasználni.
A Gizmodo beszámolója szerint egy olyan kijelzőt sikerült létrehozni, amelyen ha megjelenik a virtuális billentyűzet, az kiemelkedik a képernyőből, így a gépelésnél fizikailag is érezhetjük a gombok lenyomását. Bár ez elsőre visszalépésnek tűnhet – hiszen épp az ilyen kijelzők szorították ki a fizikai billentyűzetet például a telefonokról –, sokan szívesen gépelnek hagyományos billentyűzeten, mert érezhetők a gombok, és könnyebben lehet vakon gépelni.
A kutatók az újfajta fejlesztést Flat Panel Haptics névre keresztelték, működését pedig egy németországi konferencián mutatták be a közönségnek.
Amikor az ember gépelni akar, akkor a virtuális billentyűzet gombjai egy speciális szivattyúnak köszönhetően kiemelkednek a kijelzőből, az adott területre ugyanis folyadékot pumpál a rendszer. A billentyűzet megjelenése nagyjából egy másodpercet vesz igénybe, a gombok pedig körülbelül 5 milliméterre emelkednek ki a kijelzőből. Ez lehetővé teszi, hogy fizikailag is érezze azokat a felhasználó.
Bár a technológia egyelőre csak prototípus – vagyis bőven van még mit fejleszteni rajta –, ígéretes megoldásnak tűnhet a jövőbeni eszközök számára.
A nyugdíjasok 70 százaléka inkább választaná az általános 5 százalékos élelmiszeráfát, mint a részükre a kormány által beígért teljes áfa-visszatérítést a zöldség és gyümölcs vásárlása után.
Hogyan változtathatunk az életmódunkon anélkül, hogy néhány hét alatt feladnánk? Miért káros, ha végletekben gondolkozunk? Belefér a kiegyensúlyozott táplálkozásba a sütemény?