szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A felsőoktatásba jelentkezők kétharmada (69,6 százaléka), 97 ezer hallgató jutott be valamely egyetemre vagy főiskolára. A felvételi ponthatárokat tegnap este tették közzé.

Budapesti Gazdasági Főiskola szeptemberben várhatóan több mint hatezer elsőéves hallgatót fogadhat, közülük 473-an az intézmény mesterképzéseire nyertek felvételt. A jelentkezők körében legnépszerűbb szakok közül hat alapszak és négy mesterszak is indul a BGF-en. A főiskola hat alapszakának államilag támogatott helyeire csak 400 pont felett lehetett bejutni. Az idei két legnépszerűbb alapszak a turizmus és vendéglátás, valamint a gazdálkodási és menedzsment szak. A BGF mesterképzéseire idén több mint 1300-an jelentkeztek, közülük 473 diáknak sikerült teljesíteni az elvárásokat - mondta Sándorné Dr. Kriszt Éva, az intézmény rektora.

Háromszázzal több gólya Szegeden

Jól zárta a felvételi időszakot a Szegedi Tudományegyetem (SZTE), háromszázzal több hallgatót vettek fel a felsőoktatási intézménybe, mint az előző évben – közölte Pukánszky Béla oktatási rektorhelyettes. Államilag támogatott képzésre 6215, költségtérítésesre 1985 gólya iratkozhat be – mondta a felvételi eredményekről tartott sajtótájékoztatón a professzor. Hozzátette: az előző évhez képest némileg nőtt a támogatott képzésekre bekerült diákok száma, míg a költségtérítéses képzéseknél minimális csökkenés figyelhető meg. A tanulmányaikat ősszel elkezdő hallgatók száma még nőhet, mivel a szakok többségén – már csak költségtérítéses helyekre – pótfelvételit hirdetnek meg a karok, a jelentkezéseket augusztus 10-ig várják – tudatta a rektorhelyettes.

Jelentősen nőtt az elsőéves hallgatók száma a Debreceni Egyetemen

Mintegy 8,4 százalékkal nőtt az elsőéves hallgatók száma az elmúlt év adataihoz képest a Debreceni Egyetemen, szeptemberben 8247 elsőéves kezdheti meg tanulmányait az intézményben - jelentette be Jávor András oktatási rektorhelyettes. A növekedés elsősorban a mesterképzésre jelentkezők nagy számának köszönhető, ezeken a szakokon ugyanis csaknem 77 százalékkel többen kezdhetik meg tanulmányaikat, mint tavaly. A létszámnövekedés elsősorban a jogi, az orvosi és egészségügyi, a természettudományi, a bölcsész és a közgazdasági szakokon jelentkezett - ismertette a rektorhelyettes. Az egyetemnek szeptembertől összesen mintegy 35 ezer hallgatója lesz - tette hozzá.

A Pécsi Tudományegyetem (PTE) rektora, Bódis József közölte: az intézményben 7384 gólya kezdheti meg tanulmányait szeptemberben, a felvett hallgatók létszámát tekintve a pécsi egyetem a 4. helyen áll a hazai felsőoktatási intézmények rangsorában.

A tavalyi adatokhoz képest kis mértékben nőtt a Nyíregyházi Főiskolára (NYF) felvett hallgatók száma, a legtöbben a gazdálkodás és menedzsment szakra jutottak be - közölte a honlapján az oktatási intézmény. Az összesen mintegy tízezer hallgatót oktató főiskolára az idén 81-gyel több jelentkezőt vettek fel, mint tavaly, összesen 2344-en nyertek felvételt. Az intézmény vezetése úgy látja, hogy sikeresen debütált a három új mesterszak - andragógia, nemzetközi tanulmányok, kémiatanár -, ezekre összesen 100 hallgató került be. Az elsőhelyes jelentkezők 74 százalékát felvették. A jelentkezők közül 596-an felsőfokú szakképzésben, 1356-an alapképzésben, 392-en pedig mesterképzésben kezdhetik meg a tanulmányaikat. A felvett hallgatók 70 százaléka (1633) került be államilag támogatott képzési formába. A legnépszerűbb képzési terület a pedagógusképzés volt (349 felvett hallgató), ezt a természettudományi (250), majd a társadalomtudományi képzési terület (249) követte.

Augusztus 10-ig lehet jelentkezni a pótfelvételikre az Oktatási Hivatalnál - közölte Dux László, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára pénteken sajtótájékoztatón Budapesten. A szeptemberben kezdődő tanévre egyelőre több mint 42 ezer diákot nem vettek fel a 140 ezer jelentkező közül, ők csak költségtérítéses képzésre jelentkezhetnek. Összesen 479 képzés közül lehet választani.

hvg.hu/MTI Karrier

Megvannak a felvételi ponthatárok: 462 a legmagasabb

Nyilvánosságra hozták az idei felsőoktatási felvételi ponthatárokat: ezzel mintegy 140 ezer jelentkező sorsa dőlt el. Első körben 97 ezren - a felvételizők 70 százaléka - nyertek felvételt valamely egyetemre vagy főiskolára. Idén 462 pont volt a felső határ, ennyivel lehetett bekerülni a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi gazdálkodás szakára.

hvg.hu Karrier

A tíz legnépszerűbb szak 2010-ben

A 140 ezer felsőoktatási intézménybe jelentkező közül csaknem hatvanezren három szakot jelöltek be jelentkezési lapjukon, ám a legelszántabbak harminc-negyven helyre is pályáztak. Melyek a legkedveltebb szakok idén?

Mi lesz a CATL debreceni gyárával és Elon Musk nevadai terveivel, ha szigorodnak az amerikai szankciók?

Mi lesz a CATL debreceni gyárával és Elon Musk nevadai terveivel, ha szigorodnak az amerikai szankciók?

Még a rémes 2023-as adatokhoz képest is visszaesett az építőipar teljesítménye

Még a rémes 2023-as adatokhoz képest is visszaesett az építőipar teljesítménye

Újabb kínai óriásgyár jön Magyarországra, Tatabánya készülhet

Újabb kínai óriásgyár jön Magyarországra, Tatabánya készülhet

Orbán Viktor egy mondatban tudta megcáfolni saját politikájának értelmét

Orbán Viktor egy mondatban tudta megcáfolni saját politikájának értelmét