szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Új módszert dolgoztak ki a fehérjék szerkezetének meghatározásához az ELTE Biokémiai Tanszék és az MTA-ELTE NAP B Neuroimmunológiai Kutatócsoport munkatársai. Az eredmények hozzájárulhatnak többek között az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór megértéséhez.

A hazai kutatók – Kardos József, Micsonai András és Kernya Linda – a fehérjék másodlagos szerkezetének cirkuláris dikroizmus spektroszkópiával történő meghatározására dolgoztak ki új módszert. A metódus legnagyobb előnye, hogy alkalmas a fehérjekonformációs, illetve neurodegeneratív betegségekben – mint például az Alzheimer- vagy Parkinson-kór – érintett fehérjék különböző formái szerkezetének in vitro vizsgálatára. Az eredmények hozzájárulhatnak a kóros fehérjeaggregáció mechanizmusának és a szerkezet-patofiziológiai hatás összefüggéseinek megértéséhez.

Az eredményüket az Amerikai Tudományos Akadémia folyóiratában publikáló kutatók számára rendkívül nehéz feladatot jelent a fehérjeaggregáció pontos hátterének, a fehérjeaggregátumok és amiloid szálak szerkezetének meghatározása: ezekben az esetekben az olyan atomi felbontású módszerek, mint a Röntgen-krisztallográfia vagy az NMR spektroszkópia általában nem használhatóak. A cirkuláris dikroizmus spektroszkópia, amely a jobbra és balra cirkulárisan polarizált fény minta általi eltérő elnyelésén alapszik, elterjedten használt módszer a fehérjék másodlagos szerkezetének tanulmányozására. Az eddigi algoritmusok azonban nem voltak képesek a β-szerkezetben gazdag fehérjék CD spektrumait helyesen értelmezni.

ELTE/MTA

Az ELTE-n működő kutatócsoportnak ismert szerkezetű fehérjék spektrumainak elemzésével sikerült kimutatnia, hogy a β-lemezes szerkezetű fehérjék CD spektrumát a β-lemezek csavarodása döntő módon befolyásolja. Figyelembe véve a β-lemezek csavarodását, sikerült egy olyan új szerkezetbecslő módszert alkotniuk, amely a korábbiaknál jóval nagyobb pontossággal képes megbecsülni a fehérjék másodlagos szerkezetét, és olyan többletinformációkat szolgáltat, amely alkalmas a fehérjék térszerkezetének osztályba (fold) sorolására. A módszer nem csak a β-szerkezetben gazdag fehérjék vizsgálatát teszi lehetővé: az eredmények szerint bármely fehérje másodlagos szerkezetének az eddigieknél pontosabb meghatározására használható. Segítségével olcsón és gyorsan ellenőrizhető, hogy a biotechnológiai módszerekkel előállított fehérjék felvették-e helyes szerkezetüket, így széles körben használt módszerré válhat.

Késes terrorista ölt meg egy embert Izrael északi részén

Késes terrorista ölt meg egy embert Izrael északi részén

Vádat emeltek Jair Bolsonaro volt brazil elnök ellen puccskísérlet miatt

Vádat emeltek Jair Bolsonaro volt brazil elnök ellen puccskísérlet miatt

Samsung mobilja van? Épp most futhatott be rá egy fontos frissítés

Samsung mobilja van? Épp most futhatott be rá egy fontos frissítés

Jön a ChatGPT a windowsos Jegyzettömbbe, de csak akkor, ha fizet

Jön a ChatGPT a windowsos Jegyzettömbbe, de csak akkor, ha fizet